Logo Open Guitar Festivalu
  • XV. MISTROVSKÉ KURZY
    HRAD KŘIVOKLÁT 2018
    OPEN GUITAR FESTIVAL
    7. - 10. června 2018

  • Vystupující umělci

Christian Gruber & Peter Maklar

Kytarové duo Christiana Grubera a Petera Maklara patří více než 20 let mezi jedny z předních uskupení mezinárodní kytarové scény. V roce 1985 začala jejich spolupráce, jejich mezinárodní kariéra odstartovala v roce 1991, kdy získali první místo na Mezinárodní soutěži pro kytarová dua ve francouzském Montélimaru. Duo koncertovalo v téměř všech evropských zemích, Mexiku, Chile, Kanadě, USA, Rusku, Japonsku, Jižní Koreji a na Martiniku, a také v nejslavnějších koncertních sálech, např. v Manhattan School of Music v New Yorku, v Čajkovského sále v Moskvě, v kytarovém sále Gendai v Tokiu a v Concertgebouw v Amsterdamu.

Časopis Guitar Review se o jejich koncertě v Manhattan School of Music v prosinci 2000 vyjádřil takto: "…Mají neuvěřitelnou techniku, jsou výjimečně sehraní, jejich hudební cítění nelze než vynachválit. Jak dokázali během úžasného hudebního večera v Manhattan School of Music, zaslouží si být považováni za jedno z nejlepších světových kytarových duí."

Christian Gruber a Peter Maklar spolupracují dále s ostatními umělci, např. s japonskou mezzosopranistkou Tomoko Nagasuki, se světově uznávanými kytaristy Tilmanem Hoppstockem a Dimitrijem Illarionovem, s Amadeus Guitar Duo, s hobojistou Christophem Hartmannem (Berlínští filharmonikové) nebo s houslistou Keyem Märklem (Symfonický orchestr bavorského rozhlasu).

Mnozí skladatelé jako např. Dusan Bogdanović, Wulfin Lieske, Enjott Schneider, Atanas Ourkouzounov a Paolo Devecchi věnovali duu své skladby.

Interpretační schopnosti dua dokazuje jejich osm CD s klasickou, španělskou, jihoamerickou a současnou hudbou a mnohá vydání jejich vlastních transkripcí (nakladatelství DOBERMAN-YPPAN, Kanada).